Шрифт

Меню

roche
Точність глюкометра

Точність глюкометра

Дізнайтесь більше про точність глюкометра та її важливість.

Ми знаємо, що глюкометри необхідні для лікування діабету 2-го типу. Як ще можна відстежувати рівень цукру в крові? Відвідувати лікаря майже кожні три місяці не є хорошим варіантом, хоча ми отримуємо нові показники глікованого гемоглобіну. Глюкометри також використовуються для щоденного контролю прогресу та є орієнтиром для аналізу рівня глюкози в крові. Зважаючи на це, можна припустити, що результати є точними. Це також означає, що точність глюкометра має важливе значення.

Чому глюкометр обов’язково має бути точним?

Точність глюкометра важлива з кількох причин:

  • покращена надійність ваших даних та довіра до поточного плану лікування діабету;
  • вона допоможе вам зрозуміти та/або передбачити можливі результати лабораторного аналізу на глікований гемоглобін;
  • вона дозволяє дізнатися, що саме впливає на рівень цукру в крові:
    • Чи вплинув той келих вина вчора ввечері?
    • Ви відчули підвищення або зниження рівня цукру в крові після заняття Зумби?
    • Чи пов’язаний стрес з рівнем цукру в крові?
  • Точні глюкометри можуть виявляти епізоди гіпо- або гіперглікемії.
  • Вони можуть допомогти прийняти рішення щодо дозування препаратів.

8 факторів, що впливають на точність глюкометра

Хоча необхідно дотримуватися інструкції, що постачається разом із глюкометром, у цьому посібнику ви дізнаєтесь, що впливає на його достовірність та як отримати найточніший результат. На результати можуть впливати різні фактори, від температури до місця проведення тестування, а також:

Калібрування, якість та маркування глюкометра

Щоб довіряти результатам глюкометра, купуйте якісний глюкометр. Ми обговорюємо це нижче, але виробники мають відповідати певним стандартам точності. Якщо ви не впевнені у якості глюкометра, перевірте актуальні оновлення та версії від виробника.

Під час налаштування глюкометра дотримуйтесь необхідних вказівок. Процес калібрування може залежати від виробника та глюкометра. Код калібрування глюкометра має відповідати номеру на флаконі з тест-смужками. Для деяких глюкометрів є винятки. Наприклад, глюкометр Accu-Chek не потрібно кодувати, тому в аналізі крові на глюкозу менше етапів.

Якість та сумісність тест-смужок

Це головні критерії. За можливості, використовуйте тест-смужки тієї ж марки, що й ваш глюкометр. Деяка продукція незалежних постачальників сумісна з фірмовими глюкометрами, але не завжди. Використання несумісної тест-смужки може призвести до неточних або помилкових результатів; у різних виробників власні процеси розробки тест-смужок. У тест-смужок також є термін придатності – не використовуйте смужки після завершення терміну придатності. Не використовуйте незареєстровані або попередні тест-смужки.

Стандарти та контроль якості

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) встановлює стандарти для виробників глюкометрів у США, а Міжнародна організація зі стандартизації розробляє та публікує глобальні стандарти. В офіційній заяві, опублікованій у січні 2019 року, порівнюються стандарти точності глюкометра, встановлені цими організаціями. Розглянемо стандарти внутрішнього використання цих пристроїв:

  • FDA: Результати точні на 95 % у межах 15 % для всіх результатів у межах «ефективного» діапазону глюкози в крові та на 99 % у межах 20 % для всіх результатів у межах цього ефективного діапазону. Термін «ефективний» у цьому випадку означає діапазон показників рівня глюкози в крові, де глюкометр виявився точним.
  • ISO: Показники точні на 95 % у межах 15 % від рівня глюкози в крові, що дорівнює або перевищує 100 мг/дл, та на 95 % у межах 15 мг/дл для результатів нижче 100 мг/дл.

У виробників також є протоколи та стандарти контролю якості. Наприклад, суворі процеси виробництва глюкометрів Accu-Chek гарантують, що їхня продукція відповідатиме безкомпромісним стандартам якості.

  • Процес контролю якості компанії передбачає перевірку понад 60 000 тест-смужок на точність.1
  • Для кожної партії тест-смужок, що включає декілька мільйонів смужок, принаймні 1 з кожних 128 флаконів випробовується на ефективність. Потім флакони випробовуються вдруге з кров’ю при різних рівнях глюкози в крові, щоб відобразити реальні умови.
  • Дослідження та додаткові випробування проводяться, якщо зразок тест-смужки демонструє результат, що виходить за межі заданих діапазонів.

Іншим прикладом є розширене правило точності 10/10 Accu-Chek, що використовувалося для керівництва Accu-Chek.2 95 % виміряних результатів глюкози в крові мають знаходитися в межах 10 мг/дл лабораторного еталонного результату для концентрації глюкози в крові нижче 100 мг/дл та 10 % для концентрації глюкози в крові, що дорівнює або перевищує 100 мг/дл. У резюме програми контролю рівня глюкози в крові Товариства діабетичних технологій 2017 року зазначається, що платформи Accu-Chek Aviva Plus та Accu-Chek SmartView були 2 з 6 пристроїв (загалом з 18 досліджуваних пристроїв), що відповідали стандартам точності.

Чистота рук в лабораторії

Бруд, їжа, жир або будь-які інші залишки в лабораторії або у найближчій ділянці можуть спотворити результати. Вимийте руки перед вимірюванням рівня цукру в крові та очистіть найближчу до вас ділянку, перш ніж це зробити. Проведіть у лабораторії сухе прибирання, щоб не розрідити кров, перш ніж проводити вимірювання.

Методика випробування в лабораторії

Дотримуйтесь інструкції з використання глюкометра. Палець є основною ділянкою для забору крові для визначення рівня цукру в крові. Забір крові з альтернативної точки, такі як долоня, плече, передпліччя, стегно та гомілка, як правило, здійснюється у медичних закладах замість пальця через багато нервових закінчень на пальцях, включаючи біль від забору крові та мозолі, як наслідок. Але не рекомендується забирати кров з альтернативної точки за відсутності необхідного пристрою. Однак забір крові з альтернативної точки не завжди дає точні результати, особливо якщо рівень цукру в крові швидко підвищується або падає. Дослідження демонструє, що результати рівня глюкози в крові залежать від ділянки забору крові (з пальця або іншої частини тіла).

Ще одна примітка до методики – у тест-смужці має бути достатньо крові. Забір замалої кількості крові спричинить помилковий або хибний результат. Ви можете налаштувати параметри ланцетного пристрою, щоб брати достатньо крові. Наприкінці, повністю вставте тест-смужку в глюкометр.

Температура/навколишнє середовище

Не зберігайте матеріалів для випробування у спекотних або холодних приміщеннях. Якщо ви звикли залишати свої речі в машині, не залишайте матеріали за екстремальних температур. Велика висота також може вплинути на результати глюкометра. Зберігайте глюкометр відповідно до інструкцій виробника.

Гематокрит

Гематокрит представляє кількість еритроцитів у крові. Якщо у вас анемія або зневоднення, результати можуть бути не такими точними, як при нормальному результаті аналізу крові. Уточніть у свого постачальника, як отримувати точні результати.

Медикаментозна терапія

Такі препарати, як ацетамінофен, дофамін, аскорбінова кислота (вітамін С) та маніт, можуть суттєво впливати на точність деяких глюкометрів. Ацетамінофен та аскорбінова кислота можуть призвести до хибно низьких результатів. Хворі на діабет на діалізі, зокрема, на перитонеальному діалізі для лікування ниркової недостатності, можуть отримувати хибно високі результати через компонент, що перетворюється на мальтозу. У результаті глюкометр може сплутати мальтозу з глюкозою.


Переклад інформаційного матеріалу; джерело: https://www.accu-chek.com/blog/glucose-meter-accuracy.

Поділитись